Jdi na obsah Jdi na menu
 


Červené srdce Austrálie

11. 1. 2009

Uluru-nejobjemnější monolit na světe.Leží v Severním teritoriu,v národním parku zvaném Uluru Kata Tjuta.Monolit je vysoký až 348 metrů,Do země je zapuštěn až 5 km.Dlouhý je 3.6 km a široký 2.4km.Geologické stáří je až 600 mil.let.
ObrazekTento pískovec má nesmírný kulturní a náboženský význam pro zdejší domorodce.Už odpradávna patřilo uluru lidu Anangů a zároveň je křižovatkou "cest stvoření".Především cest Mala(klokan pruhovaný),Liru(jedovatý had),Koniya(krajta),Kurpany(psí netvor).Tyto cesty jsou pro lid Anangů velice důležité.
ObrazekKata Tjuta(mnoho hlav)-je skupina asi 30 gigantických dómů ležících 42 km západně od Uluru.Jeho nejvyšší hora je mount Olga,měří 546 metrů.Má stejný náboženský a kulturní význam jako Uluru,ale je mnohem větší záhadou,protože domorodci příběhy prý drží v tajemství.Celá soustava společně s Uluru je vlastnictvím UNESCO od roku 1985.
Nedávno jsem se o tomto útvaru dozvěděla a moc se mi zalíbil.Je to určitě krásné a zajímavé místo.Kdybych se někdy čirou náhodou dostala do Austrálie,chtěla bych Uluru a Kata Tjuta určitě vidět.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář